پوربافرانی تاکید کرد: ضرورت تدوین پروتکل بهداشتی برای جمع‌آوری و ساماندهی معتادان

گفت و گو ها و مصاحبه
ساختار
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی بر ضرورت ساماندهی معتادان متجاهر تاکید کرد و گفت : باید یک پروتکل بهداشتی برای جمع‌آوری و ساماندهی آنها از سوی نهادهای ذیربط تهیه و تدوین شود.

 عباسعلی پوربافرانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت؛ با انتقاد از رها سازی معتادان متجاهر از مراکز بازپروری گفت: این اقدام به اسم مقابله با شیوع کرونا صورت گرفت اما عملا احتمال خطر و شیوع این بیماری را در سطح شهر و مناطق آسیب پذیر افزایش داده است، و حالا هم خود این افراد بیشتر در معرض ابتلاء قرار گرفته اند و هم امکان مبتلا کردن افراد بیشتری از سوی آنان وجود دارد

وی تصریح کرد: موضوع رسیدگی به معتادان متجاهر مدتهاست در جامعه مطرح است و کماکان اقداماتی در این خصوص انجام شده که به اعتقاد من نتوانسته نتیجه و تاثیر لازم را بر این مقوله داشته باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در موضوع رسیدگی و ساماندهی به معتادان متجاهر با خلاء قانونی مواجه هستیم گفت: خلا قانونی نه به معنای اینکه قانون وجود ندارد به این معنا که تکلیف دستگاه ها و اتحاد رویه ای برایشان در این مقوله دیده نشده و هریک از دستگاه ها به صورت مجزا و منفک در ساماندهی معتادان عمل میکند .

پوربافرانی ادامه داد: گرچه بهزیستی متولی اصلی ساماندهی معتادان متجاهر است اما اگر همه دستگاه ها در این بخش همکاری نکنند ، هدف نهایی دست نخواهد یافت.

وی بر اهمیت ساماندهی معتادان متجاهر از سطح شهر در شرایط شیوع کرونا در کشور تاکید کرد و گفت: امروز بیش از هز زمان دیگری نیازمند همکاری دستگاه ها در زمینه ساماندهی معتادان و اقشار آسیب پذیر جامعه هستیم .

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدام تامل برانگیز رها سازی معتادان از مراکز بازپروری گفت: این تصمیم غلط در مورد معتادان متجاهر از ابتدا نباید اجرایی نمی‌شد، اما حالا باید با جدیت بیشتر و با اجرای طرحی نسبت به ساماندهی و غربالگری این افراد اقدام شود تا بیش از این نه سلامت خود این افراد و نه سلامت دیگر شهروندان به خطر نیفتد.

پوربافرانی تاکید کرد: باید یک پروتکل بهداشتی برای جمع‌آوری و ساماندهی آنها در نظر گرفته شود و همه دستگاه های ذیربط، وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی، شهرداری، نیروی انتظامی، ستاد مبارزه با مواد مخدر به نحوی مطلوب و در قالب مدیریتی واحد در این روزها که کشور با ویروس ناشناخته کرونا دست به گریبان است در خصوص معتادان متجاهرعمل کنند.

برای دریافت آخرین خبر ها ایمیل خود را در اینجا ثبت نمایید.