پوربافرانی بیان کرد :دستگاه های اجرایی قوانین مرتبط با افزایش جمعیت را اجرا نمی کنند.

گفت و گو ها و مصاحبه
ساختار
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عضوهیئت رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت:متاسفانه دستگاه های متولی اقدام خاصی در اجرای قانون در حوزه افزایش جمعیت انجام نداده اند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،برنامه «مناظره» رادیو گفتگو با موضوع بحران سالمندی با ادامه روند کاهش جمعیت و با حضور فرشته روح افزا عضو هیئت علمی دانشگاه و عضو شورای سبک زندگی شورای عالی انقلاب اسلامی و عباسعلی پوربافرانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

فرشته روح افزا در آغاز با اشاره به اینکه نرخ رشد جمعیت ایران پایین تر از حدی است که برای آن جایگزین وجود داشته باشد، گفت: مسئله سالمندی امروز اهمیت زیادی پیدا کرده است و برنامه هایی برای افزایش جمعیت نیاز داریم که باید در برنامه های کلی گنجانده شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه اشاره کرد:درحال حاضر جمعیت ایران در آستانه سالمندی قرار دارد؛ اما اینگونه نیست که تعداد سالمندان نسبت به جوانان بیشتر باشد.اما به دلیل افت جمعیت،پنجره جمعیتی رو به بسته شدن است و این موضوع باعث افزایش سالمندی خواهد بود.

عضو شورای سبک زندگی شورای عالی انقلاب اسلامی تصریح کرد: در سی سال آینده با مشکل سالمندی به طور جدی روبرو هستیم و این مواجهه قطعی خواهد بود و این یکی از مسائلی است که باید از همین امروز برای آن برنامه ریزی کنیم تا در آینده با بحران مواجه نشویم.

وی درباره سن سالمندی توضیح داد و افزود: به طور قراردادی با شروع سن 65 سالگی، سالمندی آغاز می شود اما در بعضی کشورها به دلیل مراقبت های سلامت محور، سن سالمندی را بیشتر در نظر گرفته اند اما دوره پیری و سالمندی در ایران بین 60 تا 65 سال است.

در ادامه عباسعلی پوربافرانی با بیان اینکه وظیفه مجلس شورای اسلامی قانون گذاری و نظارت است، گفت: مجلس شورای اسلامی در قانون برنامه ششم توسعه هم در مورد افزایش نرخ رشد جمعیت و هم در مورد کاهش نرخ ناباروری مصوباتی داشته است و هم سیاست هایی که مقام معظم رهبری در حوزه جمعیت ابلاغ کرده اند، در دستور کار قرار دارد.

وی در عین حال تصریح کرد: متاسفانه دستگاه های متولی اقدام خاصی در اجرای قانون در حوزه افزایش جمعیت انجام نداده اند. هرم جمعیتی در ایران بر هم خورده است یعنی در یک مقطع جمعیت جوان است و در مقطعی دیگر با بحران سالمندی روبر هستیم.

وی درباره ظرفیت جمعیت در ایران اظهارکرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب گفتند، ایران ظرفیت جمعیت بالای 150 میلیون نفر را دارد و جالب است که حضرت امام نیز در ابتدای انقلاب فرمودند ایران توانایی داشتن جمعیت بالای 150 میلیون نفر را دارد.

عضوکمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه در دوره ای با شعار فرزند کمتر زندگی بهتر، سیاست های کاهش جمعیت را دنبال کردیم، عنوان کرد: امروز شاهد هستیم خانواده ها فقط یک فرزند به دنیا می آورند که این موضوع باعث ایجاد بحران های جمعیتی در آینده خواهد شد و این مسئله نتیجه آن سیاست های کاهش جمعیتی است./

برای دریافت آخرین خبر ها ایمیل خود را در اینجا ثبت نمایید.